Jak wynająć mieszkanie w Warszawie?

Wynajem mieszkania w Warszawie. Jak wynająć?

Specyficzny warszawski rynek nieruchomości sprawia, że z jednej strony wynajęcie mieszkania wydaje się dość proste, w końcu zapotrzebowanie ciągle rośnie, w praktyce jednak okazuje się, że może z tym być sporo komplikacji. Każdego dnia do Warszawy przybywają nowi ludzie w poszukiwaniu pracy. Każdego dnia inni zmieniają pracę i chcą przeprowadzić się do miejsca, z którego będą mieli lepszy dojazd. A jednak wszystko to sprawia, że rynek jest bardzo dynamiczny i nie zawsze z pozoru prosta czynność, jaką jest znalezienie wiarygodnego najemcy, jest taka łatwa. Wiele osób decyduje się zatem na skorzystanie z usług agencji nieruchomości Warszawa, które dzięki doświadczeniu i wiedzy skuteczniej docierają do klientów.

Sytuacja na rynku wynajmu mieszkań

stół i krzesła w mieszkaniu z widokiem na balkon

Analizując zmiany zachodzące na warszawskim rynku nieruchomości, można dojść do wniosku, że sytuacja jest dość dobra dla wynajmujących, o ile oczywiście uda im się podpisać umowę z odpowiedzialnym najemcą. Specjaliści z agencji nieruchomości w Warszawie twierdzą, że ceny najmu mieszkań w Warszawie w ciągu ostatnich trzech lat wzrosły o ok. 500 złotych. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że jest to średnia statystyczna, a niektórzy wynajmujący w tym czasie w ogóle nie podnieśli cen, to potencjalna stopa wzrostu jest jeszcze wyższa.

Jest to możliwe, ponieważ Warszawa jest miastem o bardzo dobrej koniunkturze gospodarczej. Choć w skali kraju rozwój, zwłaszcza związany z inwestycjami zagranicznymi, nieco zmalał, to w Warszawie właściwie się tego nie odczuwa. Wciąż rozwijają się nowe firmy i wciąż potrzeba rąk do pracy. Wraz z tym rośnie zapotrzebowanie na mieszkania. Wprawdzie deweloperzy dwoją się i troją, jednak nowe mieszkania również drożeją, m.in. ze względu na wzrost cen materiałów budowlanych i wzrost kosztów pracy. Rosną też koszty obsługi kredytów. Otwiera to ogromne możliwości przed właścicielami mieszkań, którzy chcieliby wynająć swoje lokum.

Praktycznie każde biuro nieruchomości w Warszawie potwierdzi, że prognozy dla wynajmujących są jeszcze lepsze. Rynek najmu, mimo że w skali Polski jest dość duży, wciąż jest nieadekwatny do potrzeb. Brakuje mieszkań przede wszystkim w centralnie położonych dzielnicach, gdzie mieszkania są najdroższe. Pod względem cen prym wiodą Śródmieście i Mokotów, a także Wola, Ochota i Żoliborz, a w dalszej kolejności dzielnice na prawym brzegu Wisły. Jednak żeby znaleźć naprawdę tanie lokum, najemcy muszą szukać w takich miejscach jak Białołęka, Wesoła czy Wawer.

Czy warto decydować się na wynajęcie?

Wynajęcie mieszkania w Warszawie będzie opłacalne w większości przypadków. Wysokie czynsze idące w ślad za zwiększającymi się zarobkami sprawiają, że inwestycja szybko się zwraca i przynosi spore zyski. Kupno mieszkania na wynajem w Warszawie stało się jedną z najpopularniejszych form lokowania kapitału, szczególnie w obecnej sytuacji ekonomicznej, kiedy niskie oprocentowanie w bankach nie zachęca do trzymania pieniędzy na lokatach.

Oczywiście zakup sam w sobie jest już dużą inwestycją, ponieważ ceny mieszkań idą w górę. Jednak nie zmienia to faktu, że stopa zwrotu jest dosyć wysoka i wynajęcie mieszkania w Warszawie po prostu się opłaca. Tym bardziej, jeśli ktoś już posiada odpowiednią nieruchomość.

Niektórzy właściciele wahają się, ponieważ często można spotkać się z historiami o nieuczciwych najemcach. Niektórych z nich bardzo trudno eksmitować z mieszkania, zdarza się też, że nie chcą oni płacić za wynajem lub za podłączone media. Na szczęście właściciel nie jest w takiej sytuacji całkowicie bezradny. Wystarczy, że zabezpieczy się zawczasu. Jak to zrobić? Wystarczy wybrać odpowiedni dla wynajmującego wariant umowy najmu, który zabezpieczy interes właściciela. Pośrednicy nieruchomości z Warszawy na pewno będą w stanie wskazać odpowiednie zapisy, które najlepiej sprawdzą się w danej sytuacji. Jedną z takich możliwości jest niewątpliwie umowa najmu okazjonalnego dobrze chroniąca prawa właściciela mieszkania.

Wynajem samodzielny czy przez pośrednika?

umowa wynajmu mieszkania

Wielokrotnie w powyższym tekście przywoływane są opinie i zdanie warszawskich agentów nieruchomości, ale można przecież starać się znaleźć najemcę bez pośredników. W końcu wystarczy dać ogłoszenie i sporządzić odpowiednią umowę najmu.

A jednak, pomijając samą skuteczność działań na własną rękę związaną z dotarciem do potencjalnych klientów, odpowiednią prezentacją lokalu i negocjacjami ceny, jest jeszcze coś, co działa na korzyść pośredników.

Tym, co powstrzymuje wielu właścicieli mieszkań przed samodzielnym szukaniem najemców, jest strach przed nieuczciwością. Istnieje wiele kruczków prawnych, które sprawiają, że najemcy mogą wykpić się od płacenia za wynajem, a na dodatek z różnych powodów opierać się w sytuacji, gdy nakaże się im opuścić wynajmowany lokal. Pod tym względem skorzystanie z usług, jakie oferują agencje wynajmu mieszkań w Warszawie, wydaje się korzystną opcją. Biura nieruchomości mają bowiem więcej doświadczenia i wiedzy na temat tego, jak uchronić się przed nieuczciwymi lokatorami.

Ta sama sytuacja działa również w drugą stronę. Najemca może się obawiać, że zostanie oszukany przez wynajmującego. Zdarza się to rzadziej, ale tak również może się zdarzyć. Bywa, że wynajmujący nie ma prawa do lokum, które próbuje komuś wynająć, albo że mieszkanie jest obciążone długami i lokatora mogą z tego powodu czekać nieprzyjemności. Dlatego szukający mieszkań do wynajęcia coraz częściej zwracają się do biura nieruchomości. Coraz częściej zdarza się zatem, że klienci w ogóle omijają tradycyjne ogłoszenia i od razu zgłaszają się do biur pośrednictwa nieruchomości z Warszawy.

Pośrednictwo nieruchomości to jednak nie tylko gwarant bezpieczeństwa dla wynajmującego i najemcy. To również pewność, że wszystkie procedury i przepisy dotyczące umowy najmu zostaną prawidłowo zinterpretowane i wykonane. W przypadku tak wartościowej inwestycji jak mieszkanie, warto się dobrze zabezpieczyć.

Wynajem z pomocą agenta

Znalezienie dobrej agencji nieruchomości w Warszawie nie jest wcale takie łatwe. Jako że zawód ten można wykonywać praktycznie bez przygotowania, sporo jest na rynku firm, które trudnią się obrotem nieruchomościami w sposób nieprofesjonalny. Żyjemy w czasach, w których nawet opinie użytkowników w Sieci można sobie kupić, dlatego warto skoncentrować się na szczegółach, gdy będziemy szukali pośrednika mieszkaniowego w Warszawie.

Dobrze wykształcony i doświadczony agent nieruchomości bez trudu da sobie radę ze wszystkim, o czym wspomniano powyżej. Na dodatek pomoże ustalić optymalną kwotę najmu, która uwzględni wszystkie istotne czynniki. Opieka takiego agenta to gwarancja spokoju i pełnej kontroli nad całą sytuacją związaną z wynajmem. Dobrze też, jeżeli agencja należy do stowarzyszeń branżowych, a jej pracownicy mają odpowiednie wykształcenie potwierdzone studiami lub kursami. Wówczas możemy być pewni, że ich wiedza będzie pracowała w naszym interesie.

Scroll to Top